PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چگونگی ارتباط با دیتابیس sql از محیط دلفی xe5

farid_radfar
13 / July / 2014, 08:11 AM
با سلام
و عرض ادب و احترام به admin عزیز
جا دارد که ابتدا تشکر خود را پیشاپیش تقدیم کنم چون کمتر فرومی دیدم که پاسخ سوال را به این وضوح و عملی بدهند ، بیشتر فروم ها فقط قصه سرایی و ماجراجویی است تا تالارهای تبادل اطلاعات .
از سایت خوبتان بسیار متشکرم

بنده قبلا از اکسس استفاده می کردم و در برنامه نویسی دلفی و ارتباط با دیتابانک هیچ مشکلی ندارم.
حالا برای اولین بار با sql2008 R2 دیتابیسم را طراحی کردم می خواستم از طریق دلفی ارتباط برقرار کنم . لطفا راهنمایی کنید .
متشکرم

meyti
13 / July / 2014, 09:16 AM
با سلام
بعد نصب ql server و ساختن جدول و غیره - وصل کردنش زیاد فرقی با اکسس نداره و خیلی راحت وصل میشه - فقط در قسمت ساخت connectionstring باید در provider از sql استفاده کرد و مابقی ماجرا .
اگه مشکلی داشتید مطرح بفرمایید .

farid_radfar
13 / July / 2014, 01:47 PM
ضمن تشکر از توجه شما دوست عزیز meyti
منظورم با اضافه کردن sql connection تنظیمات آن به چه شکل می شه . اگه در محیط sql کاربر همان کاربر ویندوز و بدون رمز باشه ، تنظیمات sql connection دلفی چه شکلیه . از دوستانی که می تونن مراحل را به صورت تصویری بذارن متشکرم

admin
14 / July / 2014, 12:41 PM
ضمن تشکر از لطف شما دوست عزیز.
همانطوری که مدیر meyti (<span style="font-family: trebuchet ms"><font size="3"><font color="Indigo"><b><font color="red">[فقط اعضاء انجمن قادر به مشاهده لینکها و عکسها می باشند <a href="/reg_iran.php" target="_blank">برای عضویت در سایت کلیک کنید</a>]</font></b></font></font></span>) عزیز فرمودند زیاد تفاوتی نداره.
فقط بحث اینجاست که برای کار با دیتابیس قرار است از چه ابزاری استفاده کنید ، مثلا : ADO و Uni DAC و...
اگر از ado استفاده می کنید ، کافی است از تب ado یک ADOConnection ، یک ADOTable ، یک DataSource و یک DBGrid روی فرمتان بیندازید و مراحل زیر را دنبال کنید :
در روت درایو c فایلی با نام connection_project.udl ایجاد کنید.
(می تونید یک فایل متنی جدید ایجاد کرده و نام و پسوند اون رو با بالایی عوض کنید )
و با کلیک بر روی آن و دنبال کردن این پست <span style="font-family: trebuchet ms"><font size="3"><font color="Indigo"><b><font color="red">[فقط اعضاء انجمن قادر به مشاهده لینکها و عکسها می باشند <a href="/reg_iran.php" target="_blank">برای عضویت در سایت کلیک کنید</a>]</font></b></font></font></span> ارتباط با دیتابیس را برقرار کنید.

در مرحله ی بعدی کافی است در رویداد FormCreate کدهای زیر را بنویسید:

with ADOConnection1 do
begin
ConnectionString := 'FILE NAME=C:\connection_project.udl';
LoginPrompt := False;
Connected := True;
end;

with ADOTable1 do
begin
Connection := ADOConnection1;
TableName := 'data_base';
Active := true ;
end;

with DataSource1 do
begin
DataSet:= ADOTable1;
end;

With DBGrid1 do
begin
DataSource := DataSource1;
end;

لازم به ذکره که در روش بالا برای قابل حمل بودن نرم افزار از روش فایلینگ (udl) استفاده شده است.
باز هم اگر سوالی بود در خدمتم